Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde mohu potkana koupit

27. 3. 2008
Kde mohu potkana koupit?
 
         Někomu to třeba přijde jako hloupá otázka, ale je mnoho lidí, kteří o tom, kde se potkan shání nemají ani ponětí. Sehnat potkana je poměrně snadné. Máme 2 možnosti. Buď ho můžeme koupit v obchodě se zvířaty (zverimex) nebo si jej můžeme pořídit od chovatele. Já se rozhodně přikláním ke druhé variantě a v následujícím porovnání určitě pochopíte proč.
 
Potkan ze zverimexu:
 
         Téměř v každém zverimexu potkany mají. Není tedy problém je sehnat. Cena potkana se zde pohybuje přibližně mezi 30 – 50Kč.
Bohužel ve zverimexech se potkani chovají především jako potrava pro hady. Hlavním účelem obchodů je prodej a to pokud možno co největší. Velký prodej je možný pokud je hodně zvířat. No a už se blížíme k jádru problému. Majitelům zverimexů je jedno, že se potkani množí bez ohledu na příbuzenské vazby! Přeci jenom hlavním účelem tohoto chovu je krmivo a ne zvířata pro chovatele. U krmiva přeci nevadí, že bude mít sklony k nemocem nebo nějaké genetické chyby! Bohužel pokud si budete chtít takového potkana koupit jako mazlíčka, tak už to vadit bude! Potkan bude mít dispozice pro mnohá onemocnění a nejen, že se vám jeho chov velmi prodraží, protože budete muset platit veliké sumy za úkony veterinářů, ale i pro samotného potkana to bude spíše trápení než spokojený život….
         Zvířata ze zverimexu mají ještě několik „nevýhod“. Například se nadají tak snadno ochočit jako potkani od chovatelů. Nejsou zvyklí na kontakt s člověkem a pokud ano, tak určitě nebyl láskyplný!!! Obchodníci ve zverimexech obvykle potkanům jen dají vodu a potravu a víc se o ně nestarají. V mnoha takových obchodech jsem i viděla, že potkanům ani nevyrobí nějaké domečky a mají nad nimi rozsvícené zářivky. Jak jistě ví i každé malé dítě, potkani mají rádi tmu! V takových podmínkách se nemají kam schovat a pro jejich psychiku to opravdu není to nejlepší.
         Dalším úskalím „zverimexových“ potkanů jsou parazité. Mnoho potkanů trpí tím, že jsou napadeni parazity. Jak vnitřních, tak i vnějších. Dostala jsem 2 samce ze zverimexu (jejich cena byla celkem 60Kč) a za kompletní zbavení jak vnějších, tak i vnitřních parazitů jsem dala něco žes 1000Kč! Parazité umí potkanům pěkně znepříjemnit život a tak se musí okamžitě léčit! Moji potkani dostali injekce, měli povinné pravidelné koupele a musela jsem je stříkat silným prostředkem proti parazitům. Ani z jednoho z těchto úkonů neměli radost!!!
         Když kupujete potkana ze zverimexu, musíte dále dohlédnout i na to, aby byl na první pohled zdravý!
-         měl by čile běhat po obydlí
-         neměl by se stranit od ostatních potkanů
-         neměl by mít krev kolem očí ani nosu
-         neměl by se nadměrně drbat
-         oči by měl mít lesklé a ne matné
-         ocas i uši by měl mít v pořádku (nevadí, když jsou od soubojů s ostatními zraněné, ale je špatné, když jsou z různých důvodů poraněné)
-         v okolí řitního otvoru by neměla být známka po výkalech, to by značilo průjem což není u zdravého jedince normální
-         srst by měl mít čistou, zdravý potkan o sebe pečuje, nemocnému je to nejen jedno, ale také na to nemá sílu
 
Potkan od chovatele
 
         K pořízení potkana od chovatele se jednoznačně přikláním! Cena takového zvířete se pohybuje cca od 200 do 500Kč. Na první pohled je to celkem o dost více, než ze zverimexu, ale hned vám vysvětlím, proč se vyplatí v tuto chvíli „investovat“.
         Potkana od chovatele obvykle můžete získat i s rodokmenem. Pak si můžete být na 100% jisti, že mazlíček, kterého máte doma není v žádném případě „výsledkem příbuzenského křížení“ (jeho předci nebyli příbuzní), což nám z velké části „zajišťuje“, že nebude tolik náchylná na různá onemocnění.
         Dále je potkan od chovatele již od svého narození zvyklý na kontakt s člověkem. Chovatelé berou potkany do rukou už jako malá holátka a tak si snadno zvyknou na lidský pach a doteky. Nebojí se lidské ruky, protože s nimi zachází opatrně a něžně a proto se snadno ochočí. Bývá velmi časté, že si od chovatele přinesete domu mládě, které je již z velké čísti ochočené a chovatel odvedl tu nejtěžší práci za vás! Na vás pak jen bude jeho práci nezhatit a pokračovat v ní tím, že se budete dále potkanovi věnovat a pečovat o něj.
         Chovatelé obvykle vědí předem, jaká mláďata se jim narodí a proto je možné si je zamluvit a předem si říci, jakou chcete aby měl potkán barvu, typ srsti, stavbu těla atd…. Vše je záležitostí genetiky J
 
Zverimex vs. Chovatel?
 
Závěrem bych jen chtěla říct, že jsem měla 3 potkany a všichni tři byli ze zverimexu. Ani jeden mi nezemřel přirozenou smrtí, ale na různé nemoci. Nejvyššího věku se dožila má potkanka Stuartovnička cca 2 let. Jeden samec Edvardek mi zamřel téměř po 5 měsících a do roka mi zemřel i druhý sameček Stuartek. Nyní koupi nového potkana nezvažuji, protože se budu stěhovat, ale pak bych jednoznačně dala přednost potkanovi od chovatele!!!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ja budu mit potkana

(štěpa, 28. 5. 2014 14:24)

ahojki už jsem tady

ja budu mit potkana

(štěpa, 27. 5. 2014 18:34)

tiki werčo za potporu ja jsem se tak bala

Re: ja budu mit potkana

(štěpa, 27. 5. 2014 18:38)

tak ahoj ja musim už jit domu

ja budu mit potkana

(štepa, 27. 5. 2014 18:27)

ja budu mit potkana ale my ho chceme koupit ve zverimexsu a ja si myslim že budu mit toho nemocniho.

Re: ja budu mit potkana

(štěpa, 27. 5. 2014 18:30)

hodně se bojim protože chimit toho zdraveho

Chci potkana

(Lucinka Mandarinka, 19. 2. 2014 19:30)

Dobrý den měla bych zájem o bílého potkana.Můžete mi prosím poradit,kde najdu obchod se zvířaty(potkany)?Děkuji

Je to tak jen někde...!

(nika, 17. 10. 2013 17:52)

Tento článek byl dobrý, ale já osobně si myslím, že v tomto článku přednášíš zverimexy jako nejhorší možnou variantu, ale neohlížíš už na to, že to tak není všude!
Někde (např v pet centrech) se o zvířátka starají, kámoška má od nich křečka a je už ochočený, a potkánci, co tam jsou (budu si pořizovat potkana) ptala jsem se jich, estli se na ně můžu blíž podívat a pochovat nějaké, paní byla velmi milá a řekla že ano. Já si jich několik pohladila a ani jeden neutíkal a nekousal... naopak, někteří žádali kontakt, tím, že čumáčkem drbkali do ruky :-D
Takže, musíš myslet i na to.. že není zverimex jako zverimex :-D

Potkan

(I LOVE , 31. 5. 2013 15:03)

Moc mám ráda potkany jsou to krásný tvorové měla jsem taky potkana jménem Šanel ale už mi umřela:-( moc jsem ji měla ráda.

werča

(werča, 11. 5. 2012 9:52)

Koupila jsem si potkanku ve zverimexu. Je to můj první potlkánek a po tom,co jsem slyšela negativní ohlasy na zveráky jsem se docela bála,že ji neochočím atd ale musím říct že nic podobného se nekonalo,mám doma zvířátko,které je úplně v pohodě,parazity jsme si domů nedonesli,příjde na zavolání,je mazlivá a veselá:) možná jsem měla štěstí na zverimex,ale píšu to proto,že ne vždycky to musí být tak hrozné;)

HELA

(HELENA, 16. 11. 2011 16:17)

CELA BY SOM KUPIT MLADEHO SAMCA POTKANA DO 10 EUR

Re: HELA

(Rattík, 21. 11. 2011 16:04)

Ahoj, samce do 10 EUR jistě seženeš. Obrať se na kteroukoli chovatelskou stanici. Můžeš se podívat i na odkazy, které mám na svém webu uvedené v sekci oblíbené odkazy vlevo dole pod mými články :o) Já chovatelskou stanici nemám. :o)