Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seznamování potkanů

27. 3. 2008
Seznamování potkanů
 
         Po divokých předcích i našim laboratorním potkanům zůstaly tendence hierarchického chování. Divocí potkani žijí ve skupinách (velké potkaní klany) a v těchto skupinách má každý potkan své postavení. Tím se všichni řídi a pak je možné, aby všichni žili spokojeně. Stejně tak je to i u potkanů laboratorních. Laboratorní potkani se tedy nechovají ve velkých skupinách, to bývá jen ve výjimečných případech. Ale i když spolu žijí pouze dva potkani, tak každý z nich, má v kelci své postavení. Vždy je jeden dominantnější a silnější. Ten slabší je pak silnějšímu podřazen.
         Když chcete seznamovat potkany, tak musíte počítat s tím, že dojde k mnoha potyčkám. Každý z potkanů si bude chtít uhájit své postavení a bude se chtít prosadit jako ten dominantnější! Takto se prosadí především soubojem. Těm, co nemají zrovna silný žaludek doporučuji, aby se na tyto souboje nedívali. Většinou končí krví! Potkani se perou a nekoukají napravo ani nalevo. Většinou vidíte jen kouli z níž občas čouhá ocásek, občas nějaká ta packa, létají z ní chlupy a píská! Potkani po souboji mohou mít například natržená ouška, pokousané tělo, sem tam jim poteče krev. Když kamarádka seznamovala potkany, tak se pustili do takového souboje, že slabší potkan ze souboje odešel vykousnutou částí stehna! Jizva mu už zůstala napořád.
         Když si potkani ujasní, kdo bude v obydlí tím silnějším, tak už spolu obvykle žijí bez větších problémů. Každý plní své role. Občas může dojít k potyčkám, ale to většinou v zájmu hraní, honičky nebo toho, že se na sebe v tu chvíli třeba rozzlobí (např. když jeden druhému jí potravu, kterou ten druhý chtěl).

         Dále si musíme uvědomit, že každé pohlaví je v určitém věku jiné. Tím chci říct, že například mladý samec bývá velice dominantní a seznamovat ho s jiným mladým samcem vám zcela jistě zajišťuje bitku!!! Vypíšu vám sem různé kombinace, aby jste si alespoň mohli představit, co by mohlo nastat kdybyste se rozhodli seznamovat:

 

Obrazek

Samice a samice
 
-         V seznamování samiček není nějak velký problém, snášejí se celkem dobře. Mláďata samice se seznamují velmi dobře, dospělá samice s mládětem se snáší také velmi dobře. Jen u dvou dospělých samic mohou nastat drobné incidenty, ale to jen proto, že si chtějí udržet či vytvořit své postavení.
 
Samice a samec
 
-         V tomto případě také nebývají větší problémy. Samice se se samečky snadno seznamují, pokud jsou mláďata a nebo pokud jsou přibližně stejně staří dospělí potkani. Měla jsem samičku a když jsem ji chtěla seznámit s podstatně mladším samečkem, tak nebyla zrovinka nadšená. Na jeho pokusy o kontakt reagovala útočným postojem a nejednou na něj vyjela. Mladší samečky bych tedy se staršími samicemi moc neseznamovala, ale pokud to nejde jinak, tak věřím, že dřív nebo později se seznámí, jen s menšími potyčkami.
 
Samec a samec
 
-         Zde musím bohužel zmínit, že samci se relativně obtížně seznamují. Chtějí si vybudovat dobré „postavení“ v obydlí a proto dávají svým konkurentům často najevo svou sílu a dominanci. Mnoho takových potyček končí v lepším případě roztrženými ušními boltci, drobnými zraněními na těle, ale mohou končit i drsnými souboji na život a na smrt. Rozhodně však nechci nějak děsit, jen pokud jsou dva dospělí samci agresivnější a oba jsou dost dominantní, tak při seznamování můžete mít zaděláno na maléru. Seznámení mláďat už není tak drastické, většinou si v dětství upřesní, kde je jejich místo a to respektují (pokud nemají rebelskou povahu).
 
Sourozenci, potkani kteří spolu vyrůstali
 
-         Tady opravdu nemá smysl psát cokoli o seznamování. Sourozenci a potkánci, kteří spolu vyrůstali se již znají. Jejich potyčky jsou většinou jen hry…
 
 
Každý potkan má svůj pach a ostatní členové kolonie jsou na něj zvyklí. Když

          Přinesete domů nováčka, tak ho ostatní potkani budou brát jako narušitele jejich obydlí! Nejsou na jeho pach zvyklí a proto útočí a brání si své území. Proto jednoznačně doporučuji seznamovat potkany na neutrální půdě! Určitě by to mělo být mimo jejich klec, někde, kde to nezná ani jeden z nich. V mnoha zdrojích jsem vyčetla, že se doporučuje potkany slabě potřít parfémem (všechny stejným). Parfém bude silnější než jejich přirozený pach a seznamování by pak mělo proběhnout snadněji. Berte ale v úvahu fakt, že potkani se myjí tím, že se olizují (a to celé tělo). V místech, kam si sami nedosáhnou, jim pomáhají jejich kamarádi v obydlí. Proto bych i tuto metodu zvážila, aby se potkani nemohli přiotrávit, nebo aby jim parfém nezpůsobil nějaké alergické reakce. Je třeba dbát opravdu velké opatrnosti abyste parfém nestříkli potkánkovi do očí, ale to myslím, že nemusím ani psát.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vykousnuta srst?

(Katy, 14. 12. 2017 22:27)

Dobry den, moji dva potkánci (bratři) se perou denně akorát dnes se prali a jeden z nich má ránu jako by mu ten druhy vykousl kus srsti nebo i kůže, krev mu neteče, ale je hodně vystrašený, jeden je víc dominantní a druhý takový stydlivější. Mám se bát že se zabijí navzájem?