Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terárium nebo klec?

27. 3. 2008
Trárium nebo klec?
 
Zda si spíše akvárium nebo klec, to nechám na vás. Oboje má své klady a zápory a je jen na vás, co si vyberete. Pokusím se tu akvárium s klecí porovnat abyste měli představu o tom, co je pro potkánka vhodnější. Já jsem si oblíbila klece. Jsou sice dražší, ale dají se velice dobře upravit pro potřeby potkanů. I tohle je ovšem diskutabilní! Pokud jste šikovní kutilové, tak si i akvárium upravíte tak, že se tam potkan bude cítit velice dobře!
 
 
Terárium - Akvárium
 
Klady:
o       Můžete jej umístit i do průvanu a potkanovi nehrozí, že by nastydl.
o       Snadná údržba – no tedy jak se to vezme. Z akvária můžete vysypat špinavou podestýlku a jednoduše jej můžete omýt teplou vodou, použít saponát (na to opatrně) a DŮKLADNĚ jej opláchnout.     
o       Horní číst akvária můžete nastavit „klecí“ a je pak vyšší (nutné je zpřístupnit potkanovy vrchní části, jinak „zvětšení“ nemá smysl.
o       Cena – jsou levnější než klece (pokud je ale akvárium velké, tak jsou ceny stejné ba dokonce větší).
 
Zápory:
o       Špatné větrání.
o       V akváriu se nedá šplhat.
o       Tím, že tam potkani nemohou šplhat je nutné mít akvárium minimálně o rozměrech spodní plochy 70x50cm. Ovšem pokud se rozhodnete pro chov více potkanů, tak budete muset pořídit ještě větší. Zaprvé to zabírá mnoho místa a zadruhé vás klec vyjde levněji než veliké akvárium!
 
Klec
 
Klady:
o       Potkan má v kleci vždy přísun čerstvého vzduchu (neměl by v kleci být průvan, ale čerstvý vzduch potřebujte každý – i potkani a to především proto, že v kleci močí a pach (čpavek) z moče by jim mohl způsobit zdravotní potíže.
o       Dá se po ní dobře šplhat, což určitě každý potkan uvítá (čím více zábavy tím lépe).
o       Lépe se na ni připevňují různé hračky a prolézačky.
o       Snadněji se uklízí (téměř každá klec by měla mít sundavací dno, které se snadno myje). Ovšem mříže už se omývají mnohem hůře!
o       Obvykle bývá klec prostornější než akvárium. To je dáno tím, že je vyšší – tedy se dá rozčlenit na několik pater!
 
Zápory:
o       Průvan!!! Do klece táhne což může potkanům způsobovat vážná onemocnění. Proto je nutné průvanu zabránit a klec postavit na místo, kde není žádný průvan.

o       Vzhledem k tomu, že klece mívají nízká dna, tak potkanům nedělá žádné potíže vyhazovat podestýlku ven z klece. No a pak máte koma slušný nepořádek. Bývají dražší než akvária. Ovšem pokud jste alespoň trošku šikovní a máte možnost, tak je jednoduché si klec vyrobit a vyjde vás ještě levněji než akvárium.

Obrazek