Jdi na obsah Jdi na menu
 


úvod k bydlení :-)

27. 3. 2008
Při vytváření potkaního domova je vhodné dodržet několik zásad:
 
1.     členitost prostoru
-         Je důležité aby v kleci měli potkani o zábavu postaráno. To jim zajistí předměty vhodné k lezení, šplhání, houpání atd. Myslím tím různé prolézačky, domečky, patra atd.
-         Potkani se tím zabaví – nají co zkoumat a to je baví. Je ovšem nutné interiér čas od času obměnit aby se potkan nezačal v kleci nudit.
 
2.     nic o co by se mohl potkan zranit
-         V kleci nesmějí být žádné ostré předměty. Vše doporučuji pro jistotu jemně zbrousit! Obzvlášť, pokud si klec vyrábíte sami. Může se stát, že někde bude čouhat hřebík, jinde bude kus drátu atd. a zvíře by se o to mohlo poranit.
 
3.     nesmí mít možnost utéct
-         Postačí jen dbát na to, zda jste dobře zajistili únikové východy J
 
4.     žádné rošty!
-         Potkani kteří musejí chodit po roštech mohou trpět vážným onemocněním chodidel. Je to pro ně naprosto nevhodné! Dbejte prosím na to a z klece odstraňte veškeré podlážky tvořené drátěnými rošty a nahraďte je dřevěnými podlážkami například z překližky.
 
5.     větrání a světlo
-         Pokud zvolíte terárium je nutné mít někde pletivo. Potkani musí mít přísun čerstvého vzduchu a ten se do obydlí jinak než přes pletivo nedostane. U klecí tento problém řešit nemusíte. Ovšem pokud máte tzv.“skříňové voliéry“ kde je ze všech stran dřevo, je nutné udělat přední stranu z pletiva
 
6.     nesmí být průvan
-         opačný problém oproti bodu 5. Tento problém mají spíše klece. Pokud klec umístíte v místnosti, musíte dbát na to, aby na místě pro klec určeném nebyl průvan!
 
7.     spotřebiče
-         Není ani vhodné mít klec či akvárium umístěné u reproduktorů z hifi věže, u TV, rádia atd.